aflakian
12 بهمن 1401 - 15:54

انقلابی اسلامی باپایبندی بر مبانی دینی وضد دیکتاتوری شکل گرفت

زنجان-نماینده ولی فقیه در استان زنجان گفت: رمزپیروزی انقلابی اسلامی ایران پایبندی به مبانی دینی و ضددیکتاتوری بود و همه آحاد مردم در پیروزی آن نقش داشتند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله علی خاتمی ظهر چهارشنبه در مراسم تجدید بیعت مسئولان استانی با امام راحل، مقام معظم رهبری و آرمان‌های انقلاب که در حسینیه دفتر نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه زنجان برگزار شد، با تاکید بر اینکه در این ایام مدیران ملزم به تبیین دستاوردهای انقلاب در همه حوزه‌ها هستند، گفت: دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باید در جامعه تبیین شود.

وی افزود: درآمد ملی ایران در سال ۵۷ حدود ۹۰ میلیارد دلار بود که در سال ۱۴۰۰ این رقم به ۴۵۰ میلیار دلار رسید و درآمد سرانه نیز از ۲ هزار و ۱۵۰ دلار به ۴ هزار ۸۸۰ دلار رسیده است.

خاتمی با یادآوری اینکه صادرات سالانه نفتی و غیرنفتی ما در سال ۵۷ حدود ۱۳ میلیارد دلار بود که امروز این رقم به ۸۰ میلیارد دلار رسیده است، افزود: در نرخ باسوادی نیز از حدود ۴۷ درصد به ۹۷ درصد رسیده‌ایم که همه اینها نشان از رشد کشور است.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان گفت: امید به زندگی از ۵۴ سال به حدود ۷۶ سال رسیده است و تعداد دانش‌آموزان نیز از حدود ۸ میلیون نفر به نزدیک ۱۶ میلیون نفر رسیده و همچنین تعداد دانشجویان نیز از ۶۰ هزار نفر به ۳.۵ میلیون دانشجو رسیده است.

خاتمی افزود: بالای ۹۷ درصد شهرهای ما از نعمت گاز برخوردار هستند و بیش از ۹۰ درصد مردم نیز از خدمات بیمه استفاده می کنند وتولید برق نیز از ۷ هزار مگاوات سال ۵۷ به ۸۰ هزار مگاوات رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه شباهت‌های ۱۲ بهمن یک نوع شباهت تاریخی با عید غدیر است، ادامه داد: نظام حکم‌رانی در دنیا در ایام قدیم یک مکانیزم بیشتر نداشت که آن هم سلطنتی بود به طوری که وقتی شاه می‌مرد، فرزندش به تخت می‌نشست.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان گفت: اصل و پایه انقلاب از سال ۴۲ شروع می‌شود و آن روز شرایط فکری حکومتی دنیا دیگر استبداد مطلق را نمی‌پذیرفت تا جایی که کشورهایی که زیر سلطه آمریکا بودند توصیه شد در زمان کندی یک سری کارهای اصلاحی فرمالیته انجام دهند زیرا در غیر این صورت امکان ادامه حکومت برای آنها وجود ندارد.

خاتمی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های این لایحه محدود کردن دین اسلام بود، افزود: در این لایحه شش‌گانه آمده بود کسانی که مسئولیتی می‌گیرند، می‌توانند به جای قرآن به یک کتاب آسمانی دیگر سوگند یاد کنند که این حرکت در واقع ضدیت با اسلام هم است.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان گفت: انقلاب ما نسبت به انقلاب‌های دیگر مردمی‌تر است و از همه اقشار در این انقلاب نقش‌آفرینی کردند و هیچ‌کس با هویت سیاسی برای این انقلاب جلو نیامده بود و همه با هویت اعتقادی پیشگام بودند.

خاتمی با بیان اینکه رمز پیروزی انقلاب اسلامی پایبندی به مبانی دینی و ضددیکتاتوری و استبدادی بود، افزود: شعارهای هر انقلاب هویت آن انقلاب را تشکیل می‌دهد و قالب شعارهای مردم در انقلاب نیز یا «مرگ، یا خمینی» بود و عصاره آن نیز «الله اکبر» و «لا اله الا الله» است و اکثر حرکت‌ها نیز یا از مساجد شروع و یا به مساجد و امامزاده‌ها ختم می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه خط امام را هیچ‌کس بهتر از مقام معظم رهبری نمی‌شناسد و نزدیک چهل سال مکتب فقهی، مذهبی و سیاسی امام شاگردی کردند و میراث‌دار امین خط امام هستند، ادامه داد: کشورمان چهل سال است که با دست خالی پنجه در پنجه آمریکا ایستادگی کرده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1013120